Eş Şebab’ın eski liderlerinden Abdulkadir Mümin, örgütün DEAŞ’a bağlılık bildirmemesi üzerine bağlarını kopararak kendisine sadık adamlarıyla dağlara gizlenmişti.

DEAŞ’A BAĞLILIK YEMİNİ ETTİ

Yaklaşık 1 yıldır kendisinden haber alınamayan Abdulkadir Mümin, bir video yayınlayarak terör örgütü DEAŞ’a bağlılık yemini etti. Yayınlanan görüntüde Mümin ve yanındaki örgüt militanları, DEAŞ liderine olan bağlılıklarını açıkladı. Görüntünün nerede çekildiği bilinmezken, Somali’nin Puntland bölgesindeki Galgala Dağları’nda olduğu düşünülüyor. Bildiride örgütün gelişmeleri ve Somali’deki faaliyetleri hakkında malumat veriliyor. Mümin, okuduğu bildiride kendilerinin artık DEAŞ’ın Somali kanadı olduğunu ilan ederek, Eş Şebab’dan ayrılan birçok liderin kendilerine katıldığını ileri sürdü. 

YEREL HALKTAN HARAÇ TOPLUYORLAR 

74 yaşındaki Mümin, son zamanlarda çeşitli hastalıklar ile mücadele ediyor. DEAŞ’ın Somali’deki kanadının ayrıca ekonomik sıkıntılar çektiği biliniyor. Ekonomik sıkıntılarla boğuşan grup, Somalili iş adamları ve bölgedeki yerel halktan haraç toplayarak toparlanmaya çalışıyor.  

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir