Karadeniz’de hamsi için olumlu hava koşulları nedeniyle Sinop açıklarında avlanan balıkçılar, kasalara doldurdukları hamsiyle limana dönüyor, tezgahlarda da bolluk yaşanıyor.

Sinop Abalı Su Ürünleri Kooperatif Başkanı Ömer Tuncer, konuya ilişkin yaptığı açıklamada, bu yıl kendini erken gösteren hamside bol ve bereketli bir sezon yaşandığını belirtti.

Hamsinin mevsim itibarıyla kasım ve aralık ayında olması gerektiğini açıklayan Tuncer, “Bu sene palamut balığı olmadı. Yerini hamsiye bıraktı. Hamsi bol görünüyor, ancak aşırı değil. Hamsi için hava şartlarının uygunluğu devam ettiği takdirde kasım ve aralık ayı itibarıyla hem daha bol hem de daha irileşerek tezgahlardaki yerini almasını bekliyorum.” dedi.

Denizin istenilen oranda soğumasıyla hamsi miktarının daha da artacağını dile getiren Tuncer, “Hava şartları hamsiye yaradı.” diye konuştu.

 ‘HAMSİNİN KİLOSU 5 LİRADAN SATILIYOR’

Bu sezon balıkçıların, satıcıların ve vatandaşların hamsiye doyduğunu belirten Ömer Tuncer, “Hamsi bolluğundan herkes memnun. Uzun süredir tezgahlarda hamsinin kilosu 5 liradan satılıyor. Karadeniz’in her tarafında hamsi kaynıyor. Balıkçılar da hamsi avından dolu dolu dönüyor. Karadeniz’in her tarafında, İğneada’dan Hopa’ya kadar hamsi var. Dolayısıyla denizin en büyük nimeti hamsi diyebiliriz.” dedi.

Kategoriler: Genel

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir